The Intercollegiate Meat Judging Northern Conference and Competition (ICMJ) was recently held on April 7-10 in the beef capital of Rockhampton.
The second annual conference was postponed last year due to COVID, but the delay only grew the enthusiasm of organisers and attendees for the professional development and networking opportunity.
The ICMJ delegates were given the opportunity to compete in a beef judging competition at Teys Australia's Rockhampton abattoir last Saturday, with the awards night concluding the four-day event.
Awards Highlights
Retail Cuts and Saleable Items ID
Sponsored by Signature Beef and presented by Tess Camm, Signature Beef.
Individual Awards - University
- Runner Up: Holly Newsome, UNE
- Winner: George Simiana, UNE
Individual Awards - Industry
- Runner Up: Jo Tulloch, AACo
- Winner: Kieran Smith, DAF
Team Awards
- Runner Up: UQ 226/400 - Lawton Elliot, Sophie Clacher, Elizabeth Potter, Baden Johns
- Winner: UNE 267/400 - Caitlin McDonald, Jack Jansen, Paul Murphy, Nick Whip
Overall Questions
Sponsored by JBS and presented by Jamie Truscott, JBS Plant Manager.
Individual Awards - University
- Runner Up: Lawton Elliot, UQ
- Winner: Caitlin McDonald, UNE
Individual Awards - Industry
- Runner Up: Kieran Smith, DAF
- Winner: Byron Smith, Elders
Team Awards
- Runner Up: UNE 595/800 - Caitlin McDonald, Jack Jansen, Paul Murphy, Nick Whip
- Winner: AACo. 615/800 - Claire Marriott, Jo Tulloch, Olivia Mellor, Sally Filmer
Overall Placings
Sponsored by Beef Austalia and presented by Ian Mill, CEO Beef Australia.
Individual Awards - University
- Runner Up: Nick Whip, UNE
- Winner: Eliza Gray, UQ
Individual Awards - Industry
- Runner Up: Kieran Smith, DAF
- Winner: Ben Weiland, Kilcoy Global Foods
Team Awards - TIE BREAKER BOTH ON 900/1000, back to total overall
- Runner Up: AACo 900/1000 - Claire Marriott, Jo Tulloch, Olivia Mellor, Sally Filmer
- Winner: UNE 900/1000 - Caitlin McDonald, Jack Jansen, Paul Murphy, Nick Whip
Commercial Evaluation
Sponsored by CQUniversity and presented by Professor Michelle Bellingen.
Individual Awards - University
- Runner Up: Elizabeth Potter, UQ
- Winner: Lee-Emma Norman, UNE
Individual Awards - Industry
- Runner Up: Ben Wieland, Kilcoy Global Foods
- Winner: Kate Strong, RCS
Team Awards
- Runner Up: UNE 438/600 - Caitlin McDonald, Jack Jansen, Paul Murphy, Nick Whip
- Winner: UQ - 464/600 - Lawton Elliot, Sophie Clacher, Elizabeth Potter, Baden Johns
2021 Northern Champion Meat Judging Individual
Sponsored by NH Foods and presented by Nick Meara, General Manager, Thomas Borthwick & Sons, NH Foods
Champion individual
- Runner Up: Ben Wieland, Kilcoy Global Foods
- Winner: Kieran Smith, DAF
2021 Northern Champion Meat Judging Team
Sponsored by AMPC and presented by Amanda Carter, AMPC.
Champion Team
- Runner Up team: UQ 1958/2600
- Winner: UNE 2005/2600 - Caitlin McDonald, Jack Jansen, Paul Murphy, Nick Whip
Most Outstanding industry individual (selected by the Committee)
Sponsored by MLA.
- Winner: Esteban Gonzalez